A gyerekszoba helye nagyban függ a ház, a lakás alaprajzától, tájolásától, a gyerekek korától és számától. A szoba lehetőség szerint legyen távolabb nappalitól. A pici, kicsi gyerekek szobája legyen a szülői hálószoba mellett vagy annak közelében. Ahogy a gyerekek nőnek, úgy vágynak minél messzebbre a szülői figyelem látóköréből. Főleg a kamaszokra igaz, hogy szeretik már egyre jobban önnállónak érezni magukat és ez jelentkezhet a szobák közötti távolság növelésében is. HA nagy a ház, kialakíthatunk nekik, egy külön birodalmat a tetőtérben is. Ez azonban kizárólag a nagyobb kamaszoknál érvényes megoldás.
HA több gyerekszobánk van, akkor lehetőleg tervezzük őket egymás mellé, egyrészt a testvér közelségének biztonság tudata miatt, másrészt abból a praktikus megfontolásból is,hogy így egy külön “gyerekszárnyat” alakíthatunk ki, akár saját fürdőszobával a számukra. Ha teljesen szabadjára engedhetjük a fantáziánkat és szűk anyagi kötöttségek sincsenek, tervezhetünk a gyerekszoba mellé tanulószobát, vagy ha két testvér van, akkor a két szoba közé egy játszószobát. Ez a késöbbiekeben is hasznos lehet mert játszófunkciója átalakul és itt fogadhatják a barátaikat.
Ahogy a szobák lakói nőnek, úgy változnak a szoba funkciói is. Lehet, hogy idővel testvér érkezik a családba, lehet, hogy az addig jól funkcionáló gyerekszobát ketten már kinövik és így ez lakáson belüli szobacserékhez vezethet.
Fokozottan ügyeljünk a tájolásra, fontos, hogy a gyerekszoba világos legyen, déli dél-nyugati, vagy dél- keleti fekvésü. Ha északi irányba fekszik a szoba és két csemeténk van, akkor inkább a nagyobb kapja ezt, mert ő délelőtt úgyis iskolában van és mire hazaér már az ő szobájába is besüt a nap. Abban az esetben ha nincs más választásunk és a babaszoba északi fekvésü, akkor gondoskodjunk meleg színekről, és sok mesterséges fényről ezzel pótolva a a napfény hiányát.
Lehetőség szerint legyen a gyerekszoba világos, hiszen sok időt fog itt eltölteni a kis lakója és nem mindegy, hogy a természetes fényt mennyire kell mesterséges fénnyel pótolni. Az ablak azonban nem csak a fényt, hanem a levegőt is beengedi. Ha városközpontban, zajos, szmogos környéken lakunk és nem zöldövezetben, akkor az ablak a belső udvar vagy kert felé nyíljon, így valamivel több tisztább levegőt biztosíthatunk a szellőztetésnél.
A téli fűtésszezonban gondot okozhat, ha a gyerekszoba hőmérsékletét nem tudjuk külön szabályozni. Ezért ha módunk van rá, gondoskodjunk róla, hogy az ő radiátorának külön termosztátja legyen, így biztosítva az állandó ideális hőfokot.
A Védőnő tanácsa: A padlófűtést lehetőleg kerüljük ebben a szobában, mert az alulról felfelé áramló levegő, pont az ő magasságukban lebegteti a port, ez pedig asztmához, allergiához vezethet.
Választhatunk megosztott fűtéstechnikát is, amikor a lakás több részén padlófűtés van, de a gyerekszobában radiátort használunk.
A pszichológus tanácsa: A gyerekszobát tekintsük a gyerek lakásának !
Minél nagyobb egy gyerek, annál több funkciót kell ellátnia. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha tudatosan végiggondoljuk azokat a tevékenységeket, amiknek helyet kell kapniuk. Ha nagyobb szobát tudunk választani a csemeténknek, akkor tegyük ezt meg, mert optikailag és funkcionálisan is elkülöníthetőek a különböző tevékenységek. Gondoljunk csak bele, hogy nekünk lehetőségünk van a hálóban aludni, a nappaliban pihenni, tévézni, barátokat fogadni, és még számos olyan tevékenységet is végzünk, aminek mind meg van a maga helye. Nos, a gyerekek is hasonlóan szerteágazó tevékenyégeket végeznek, csak mindezt egy szobára leszűkítve.
Tehát tervezésnél mindig gondoljunk az egy tér- több funkció elvre !
Felejtsük el, hogy minél kisebb egy gyerek, annál kevesebb a helyigénye.
Nagyon fontos, hogy mindig a korukhoz megfelelő méretezésű és biztonságú bútorok vegyék őket körül, saját kis birodalmukban.
kép : pinterest
további gyerekszobák, cikkek: Facebook: Story to go
Kommentek