STORY TO GO

Depresszió – a lélek harca önmagunkkal

Szerte a világon egyre többen szenvednek depressziótól, félelmektől. Törékenyebbek lettünk az elmúlt évtizedek alatt? Vagy a csendes szenvedés kapott sokkal nagyobb sajtóvisszhangot az utóbbi években?

ecd86d766fc85894e334df7acf9fec81

Utánajártam, milyen okok állnak a depresszió mögött és milyen kiutak vannak lelkünk sötét félelmeiből. „ A betegség még mindig jelen van az életemben, de már erősebb lettem és tudom kezelni a mindennapokban is . „- Kirsten Dunst színésznőnél 2008-ban jelentkeztek a depresszió első jelei. Terápiás kezelésének köszönhetően,  már  kezében tartja az irányítást a lelke felett. Olyannyira túl van a sötét és nehéz időszakon, hogy a „Melankólia” című moziban mániákusan depresszív asszonyt alakított. Újra megtalált önbizalmával és életörömmel fordítja saját javára az átélt nehéz időszakot: „A betegségem nélkül, nem tudtam volna hitelesen megformálni a szerepemet, biztos vagyok benne, hogy egészen másként játszottam volna.”

Nem csak Kirsten az egyetlen prominens személyiség, akinek lelki problémái olyannyira felerősödtek, hogy depressziós lett. Robbie Williams, Catherine Zeta-Jones is nyíltan beszéltek életüknek erről a nehéz és sötét időszakáról. Az Egészségügyi Világszervezet felhívta a figyelmet arra is, hogy ez az a betegség, amely a leginkább fenyegeti társadalmunkat.

Túl kemények és nagyok lennének az élet elvárásai vagy mi lettünk gyengébbek, sebezhetőbbek, nehezebben bírjuk a terheket, mint egykoron? Esetleg a publicitásoknak köszönhetően diagnosztizálnak  sokkal többször depressziót ?

Hivatali és magánéleti krízisek, szinte mindenkit megtalálnak. Ezek hol rövidebb, hol hosszabb ideig tartanak. Az pedig, hogy ki tudunk-e lábalni belőle a lelkünk teljes szétrombolása nélkül, nem csak és kizárólag rajtunk múlik, de a legnagyobb felelősség és lehetőség a mi kezünkben és hozzáállásunkban rejtőzik . Elhagyott életem nagy szerelme, a munkahelyen mindig más kapja a jobb megbízásokat és a fizetés emelést,bármibe fogok, valahogy félresikerül…..ilyen és ehhez hasonló életszituációk vezetnek odáig, hogy a lélek egy idő után felmondja a szolgálatot. Manapság mindezt tetőzi még a gazdasági válság is, ahol, sokan rettegnek munkahelyük elvesztésétől, nem, vagy csak nehezen találnak munkát, hitelek és kölcsönök terhelik a családok életét. Amikor ez a negatív állapot hetekig eltart, akkor meg kell szólalnia a belső vészharangnak, amely megálljt parancsol nekünk, különben fellép a depresszió.

Európai vizsgálatok alapján az alábbi jelek nagy valószínűséggel utalnak depresszióra: alvászavar, energiahiány,étvágytalanság, fogyás, szexuális igények csökkenése illetve elmaradása, önértékelési zavarok és hiányok. Ezek a szimptómák sokkal erősebben jelentkeznek a reggeli órákban, mint este.

Stressz szituációk is okozhatják a depresszió kialakulását . A tudósok mind a mai napig nem tudják száz százalékosan megmondani, mik azok az élethelyzetek amik a lélekromboló betegség kialakulásához vezetnek.Azt azonban biztosan állítják, hogy ilyen esetekben az idegsejtek között bizonyos szignálok nem tudnak szabadon áramolni.

Egyes családokban a depresszióra való hajlam különösen megfigyelhető és erős. Mivel örökölhető betegséggel állunk szemben, mindig megvizsgálják a páciensek családját is. Amennyiben már volt depresszió a családban, sokkal nagyobb a valószínűsége az újra felbukkanásnak. Ernest Hemingway családjában is többszörösen jelentkezett a sajnos sokszor végzetes kimenetelű lélekgyilkos. Nem csak maga a világhírű író szenvedett ebben. Unokája, Margaux Hemingway is önkezével vetett véget életének. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a depresszióra való hajlam egyenes ágon és automatikusa örökölhető. Sokat számít, mit hoznunk magunkkal az útra, de még többet, mit tudunk kihozni belőle és mit mire tudunk fordítani. Ugyanazok a terhek egyeseknek szárnyakat adnak és tettekre ösztönzik őket, míg mások belebetegednek. Azok az emberek, akiknek gyerekkorukban nem volt szoros kötődésük a szüleikhez, nagyobb valószínűséggel lesznek depresszióra hajlamosak. Robbie Williams szülei válásáról így nyilatkozott: „ Soha nem tudtam feldolgozni, hogy apám elhagyott minket.” Manapság ez is egy kiváltó ok, mind a partneri kapcsolatban, mind pedig a gyermek lelki fejlődésében. Egyre több házasságot bontanak fel, visszamaradnak csonka családok, lelkileg megbántott nők és férfiak, gyermekek. Minden korszaknak megvannak a maga stresszterhei, a háború, az atomfegyverek, a munkanélküliség, a válság, a terrorizmus, a kilátástalanság. Mégsem lesz mindig mindenki depressziós. Ennek  hátterében pedig az áll, hogy az ember képes alkalmazkodni a megváltozott életszituációkhoz.

A baj akkor kezdődik, amikor egyre több teher és felelősség, kilátástalan élethelyzet csapódik le egy emberre. A lélek több irányból való támadása sokak számára elviselhetetlen kilátástalan érzésekkel párosul, amik megbetegítik az önértékelést, a lelket és az élethez való kötődést. A legnagyobb veszélyben a nők vannak. A választás kényszere a munka, karrier és a család, gyerekek között, a mindennapi megélhetés, a több helyen való megfelelés kényszere elindít egy folyamatot, ami mint a mocsár, egyre mélyebbre húzza a lelket.

Felkészülhetünk ennek az alattomos fekete lelkű betegségnek a megelőzésére ? Kihúzhatjuk saját magunkat is a mélyből?

Ha náthásak vagyunk, bebújunk az ágyba, ha fáj a hasunk vagy a fejünk beveszünk egy fájdalomcsillapítót. Mindig megpróbáljuk testünk jelzéseit komolyan venni és aszerint cselekedni, hogy meggyógyítsuk azt. A depresszió jeleit mégis hajlamosak vagyunk elbagatellizálni . Tartós stressz esetén is jelez a szervezetünk, de ezeket a jelzéseket nem vesszük elég komolyan. Pedig nem is olyan bonyolult a megelőzés. Kerüljük a tartós stresszt, ha mégis ki vagyunk téve ennek, akkor próbáljuk meg különböző praktikákkal kiegyensúlyozni a lelkünket , hogy visszaálljon a rend és a béke.

• a futás , kocogás,gyaloglás, biciklizés de gyakorlatilag bármilyen rendszeres sporttevékenység a segítségünkre lehet. A mozgásnak ugyanis antidepresszív hatása van, ezzel segítve a mérleg nyelvének helyes irányba való visszabillentését.

• a boldogsághormonok, a nevetés, az érzés, hogy fontosak vagyunk csodákat tehet. Keressük olyanok társaságát, akikkel jól érezzük magunkat, akik pozitívan állnak az élet kérdéseihez. Kényeztessük magunkat egy egy finom falat csokoládéval, egy kellemes forró és illatos fürdővel. Olvassunk egy jó könyvet, nézzünk meg egy vígjátékot. Legyen kellemes illat a lakásban. Kreáljunk egy új életet, hívjuk fel a barátnőnket és beszéljünk vele nyíltan és őszintén a gondolatainkról.

• Tartsunk magnézium kúrát. A depresszió kialakulásában gyakran játszik szerepet a magnézium és a D-vitamin hiánya a szervezetben. Ezt mindenképpen ellenőriztessük orvosunkkal.

• Étkezzünk egészségesen! A friss gyümölcsök, zöldségek nem csak remek vitaminforrások, de olyan remek színekben pompáznak, hogy csakis jobb kedvre deríthetnek.

MINI TESZT  – hogy megtudd, mennyire vagy kitéve a depressziónak

– reggelente nagyon korán ébredek, sokszor már hajnalban és nem tudok újra elaludni.

– gyakran beszélek lassabban vagy pont ellenkezőleg, sokkal gyorsabban, mint általában.

– nehezen veszem rá magam dolgokra.

– gyakran és hamar elfáradok.

– kedvtelen vagyok.

– sokszor egész nap szomorú vagyok.

– nincs étvágyam.

– boldogtalan vagyok.

– szex? Jajj, csak azt ne!

– főleg reggel van rossz kedvem, de estére már jobb a hangulatom.

– koncentrációs problémáim vannak.

– gyakran érzem magam értéktelennek.

– az utóbbi időben lefogytam

– gyakran egész éjjel nem alszom.

– már hetek óta depresszív gondolataim vannak és nem szabadulok tőlük.

– már az öngyilkosság gondolata is megfordult a fejemben.

Ha az első tíz és az utolsó hat mondatnál legalább kettő-kettőre igennel válaszoltál , akkor nagy valószínűséggel a depresszió jelei mutatkoznak nálad. Ez annál erősebb, minél több kérdésre válaszoltál igennel.

 

kép.pinterest

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!