A térhez kapcsolódó benyomásaink már az első percektől hatnak ránk és nem mindegy hogyan. Hol van és mennyire tág a személyes komfortzónád? Hogyan viszonyítod magad ahhoz a térhez, ahol vagy, ahol élsz?
Meddig tart a kényelmi érzeted, mik és hogyan határolják vagy befolyásolják azt?
Amikor arról van szó, hogyan mozgunk egy adott térben, vedd figyelembe azt is, hogy mindenkinek más és más képességei vannak. Egyikünk balett táncosi ügyességgel lavíroz a bútorok között, míg a másik ügyetlenül próbálkozik cikk-cakkban. Nyilvánvaló, hogy ez a két ember nem tud azonos módon viszonyulni ugyanahhoz a térhez.
Az, hogy mit érzünk egy szobában, hogy milyen a térérzetünk, az a kemény falak, a természetes fény tükröződései, a színek -minták és a bútorok elhelyezéseinek szoros,összefüggő egysége. Nézz meg két különböző embert, hogyan rendeznek be egymástól függetlenül egy szobát ugyanazokkal a bútorokkal.
Mennyire közel érezzük majd a falakat? Mennyire kerülnek közel egyes fotelek egymáshoz? A tér berendezése és annak felfogása nemcsak fizikai hanem érzelmi és személyes értelemben vett feladat is. A szobák mérete adott, az érzések, amelyeket sugároznak, változtathatók.
Érzékszerveinket ügyes megoldásokkal becsaphatjuk, befolyásolhatjuk. Ülj le minden egyes szobában és hagyd, hogy érzékszerveid megsúgják az adott szobában rád ható impulzusokat. Mennyire érzed sötétnek a szobát, közelinek a falakat, mennyi helyérzetre van szükséged?
Megfigyeltem, hogy legtöbbször, amikor a szobáról kérdezem az embereket,azt mondják : kicsinek „ érzem”, alacsonynak „ érzem”, sötétnek „ érzem” . Ugye, hogy rögtön kiabál is a kulcsszó: érzem! Tehát mindig visszakanyarodunk a térérzetünkhöz, amely az egész hangulatunkat befolyásolja, minden egyes szobában.
Mérd fel a teret abban a szobában, amiben ücsörögsz, amit át szeretnél alakítani. Aztán kérd meg családtagjaidat,hogy kommentálják ők is ennek a szobának a méretét, térérzetüket, anélkül, hogy befolyásolnák egymást. Lehet, hogy mindenki hasonlóakat érzékel és mond, legalábbis a nyilvánvaló dolgokat illetően. De lehet, hogy meglepődsz majd a vélemények különbözőségén. Ezek a válaszok lesznek majd a kulcsok ahhoz, hogyan rendezd be és dekoráld az adott helységet.
Először határozd meg a teret. Mit jelent a tér? Mondhatjuk, hogy a levegő volumene, amely körülvesz minket és fallal határolódik. De ez csak egy része a fogalomnak. A tér mindaz amit látunk, beleértve azt is, amit az ablakon, ajtón túl is látunk. Tehát ha az a feladat, hogy növeljük a teret, mindent figyelembe kell venni. Minden vonal, árnyék, forma a látható téren belül hozzájárul a tér interpretálásához. Minden amit ezekkel a látnivalókkal kezdeni tudunk, – az ablakon túli parktól, a bútorszövet mintáig, megoldást nyújthat a térérzetre.
Így láss hozzá:
1. lépés – a szög és kalapács nélküli tágasabb otthonhoz !
Vegyél szemügyre mindent amit látsz. Nagyon fontos, hogyan integráld a látnivalókat. Ennek több módja is van. Íme a hasznosítható ötletek: Nem mindig szükséges a bútorokat hozzáigazítani a látnivalóhoz, de fontos a hozzáférés. A kulcsszó itt a mozgástér ! A mozgástér adja képességet, hogy odamenjünk a látnivalóhoz. Jó példa erre egy ablak, amihez oda lehet menni.Gondolj arra, hogy ha egy magas épület felső emeletén vagy, első dolgod az, hogy odamész az ablakhoz. Ha ezt akadályozza egy bútordarab, az zavarólag hat. Nem biztos, hogy bútorokat kerülgetve is olyan hívogatóan csábító az ablakból eléd táruló látvány. Ugyanezért szeretjük az üveges ajtókat is, hiszen azon túl, hogy fényt bocsát be, térérzetünket növeli.
2. lépés -csökkentsd minimálisra az ablak körüli tárgyak, bútorok elhelyezését !
A függönyök elhúzott állapotban teljesen tegyék szabaddá a kilátást. Ne zsúfold tele az ablakpárkányt különböző tárgyakkal, mert elvonják a kilátástól a figyelmet. Vedd figyelembe, hogy a függönyök nemcsak azért vannak, hogy szabályozzák a fényt hanem, hogy átmenetet nyújtsanak a fal és ablak között . Erősen mintás vagy élénk függönyök, amik túlságosan elütnek a fal színétől, a figyelem középpontjába kerülnek. Gondolj arra, hogy a függönyözés a dekoratív átmenetet biztosítja a kül-, és a belvilág között és nem a fő attrakciót szolgálja.
3. lépés – vigyél színt a szobába!
Az egyik színezési technika, hogy a látottak domináns színeihez igazítjuk a szoba színeit. Ez persze nem mindig lehetséges, de lehetőséged van úgy dekorálni a szobát, hogy figyelembe veszed a kint látottakat is, így növelve a teret a színekkel. Hozd be a külvilágot a kint látottak színeivel és árnyalataival. Ha piros – sárga téglás épületet látsz az ablakból, a meleg színek behozzák a várost a szobába. Nem kell a tégla erős színéhez ragaszkodni. Válaszd pasztell árnyalatát vagy egy meleg sárgát. A kulcsszó a meleg színeken van. Ha magas épület ablakából az eget látod, a pasztell színek, a hűvös kék, kombinálva a felhő fehérjével, megnyújtják a teret. A kulcsszó a hűvös és pasztell árnyalatokban van, a visszafogott színekben és a fehér különböző árnyalataiban.
4. lépés – Teremts olyan látványt, ami hosszabb vonalakat alkot !
Ez pedig így működik: Amikor az ajtónyílásban állsz és ellátsz minden sarokig, hosszabbnak és tágasabbnak látod a szobát. Tehát úgy kell berendezni a helységet, hogy szemed végig tudjon menni a sarkokig és eljusson a legtávolabbi pontokig is. Ezzel a trükkel a szoba invitál a belépésre és tágasnak látszik. Ha az ágyat a sarokba teszed az is vonzza a szemet a legtávolabbi pontra. Egy szobában hajlamosak vagyunk a falakat nézni, de ha egy tárgy vagy elrendezés egy sarokra fordítja a figyelmünket, nagyobb lesz a térérzetünk.
5.lépés – Olyan bútor elrendezést alkoss, ami a természetes aktivitáshoz és beszélgetéshez szükséges.
Ha túl nagy ülőteret alkotsz az akadályozhatja a kényelmes beszélgetés kialakulását és a hangot is növelni kell, ami udvariatlanul hathat. A foteleket érdemes enyhén elfordítani, ezzel is invitálva a vendégeket a leülésre. Túl merev, kocka alakú ülőelrendezés erőszakosnak tűnhet,ezért a lazább elrendezés javasolt. Ha egy szobában nincs túltengve a bútor, az nagyobb térérzetet nyújt.
6.lépés – Ne zsúfold össze a bejáratot!
Egy szoba bejárata, az invitáló zóna. Figyeld meg a vendégeidet, hogyan járnak ki-be. Megtorpannak-e vagy akadályozza-e őket valami a zavartalan ki-be járásban. A bútor és az ajtó között legyen megfelelő távolság.
7.lépés – Nézz fel!
Ha nagy belmagasságú a szobád, hajlamos lehetsz rögtön bevásárolni, hogy feltöltsd a teret. Ilyenkor jön az a kérdés, hogy mit csinálj a nagy, magas falakkal. A válasz: semmit. Hiszen ez adja az igazi térérzetet, ezért tetszik nekünk. A nagy belmagasság kitűnő dolog, de ott fent nem laknunk kell. Hagyd a teret „lélegezni”. Önmagában a magas plafon nem növeli a komfort érzetet, ha „lent” nem működik a dolog.
képpinterest
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: